fbpx

Ekstrakcja ósemek

ekstrakcja bolącej ósemki

Zęby mądrości to trzecie trzonowce, które zwykle wyrzynają się przed 25. rokiem życia. Choć dla wielu osób ich pojawienie się nie nastręcza żadnych kłopotów czy dolegliwości, zdarza się, że dentysta zaleca przeprowadzenie ekstrakcji ósemek. Mogą one bowiem ulec stłoczeniu lub zatrzymaniu, a także wyrastać pod nieprawidłowym kątem, tym samym powodując problemy o charakterze ortodontycznym bądź okluzyjnym. Czasami dochodzi także do stanów zapalnych dziąseł, uszkodzenia korzeni sąsiednich trzonowców, a nawet nietypowych objawów, takich jak migreny.

Wśród innych wskazań do usunięcia zębów mądrości znajdują się:

  • stan zapalny okolicznych tkanek i związane z tym dolegliwości bólowe,
  • specyficzne usytuowanie ósemek, które uniemożliwia ich prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie, co zwiększa ryzyko próchnicy w obrębie trzecich trzonowców,
  • niewłaściwy kierunek wyrzynania się zębów mądrości powodujący stłoczenie sąsiednich zębów w łuku.

W okolicy zatrzymanych ósemek może dojść do stanów zapalnych dziąsła i innych tkanek miękkich, co powoduje uporczywy ból oraz obrzęk błony śluzowej policzka. Ten stan niekiedy prowadzi do trudności w jedzeniu, a nawet ogranicza możliwość otwierania ust.

Kiedy należy wykonać ekstrakcję zęba mądrości?

Wielu dentystów zaleca ścieżkę prewencyjną, a więc wczesne usuwanie ósemek w celu uniknięcia lub ograniczenia przewlekłych stanów zapalnych. Jeżeli nie doszło jeszcze do infekcji bakteryjnych zębów mądrości ani nie zostały one zniszczone przez próchnicę, zabieg chirurgicznego ich wyrywania zwykle przebiega szybciej. Przeprowadzany jest najczęściej w wieku młodzieńczym, około 20. roku życia. To odpowiedni czas ze względu na szybkość gojenia sią ran, lepszą kondycję fizyczną młodego organizmu oraz zakończony okres rozwoju kostnego.

Przed przystąpieniem do zabiegu ekstrakcji ósemek niezbędna jest indywidualna i szczegółowa diagnostyka. Obejmuje ona takie badania, jak: RTG panoramiczne, RTG przylegające oraz stożkową tomografię komputerową. Niekiedy konieczne jest także wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych w kierunku określenia poziomu krzepnięcia. Ma to na celu ograniczenie do minimum ryzyka ewentualnych powikłań pozabiegowych.

Jak przebiega ekstrakcja zęba mądrości?

Zabieg usunięcia ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym w celu zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania odczucia bólu. Nie jest zbyt inwazyjny dla pacjenta ani nie wiąże się ze znaczną ingerencją w tkanki znajdujące się w polu operacyjnym. Często występuje mniej lub bardziej intensywne uczucie nacisku, który wywierany jest zarówno na usuwany ząb, jak i tkanki przyległe. Ostatnim etapem zabiegu jest zszywanie rany. Zdjęcie szwów zwykle następuje po 7-10 dniach. Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, których bezwzględnie musi przestrzegać: do czasu odzyskania pełnego czucia należy powstrzymać się od spożywania posiłków i płukania jamy ustnej, unikać stosowania używek (papierosy, alkohol) w pierwszych kilku dobach po ekstrakcji, stosować odpowiednie zabiegu higienizacyjne, przyjmować przepisany antybiotyk itp.

telefon