Leczenie bruksizmu
Zgrzytasz lub zaciskasz zęby?
Czy Twoje zęby uległy nadmiernemu starciu? Czy dokucza Ci ból głowy, pleców i karku? Być może cierpiesz na schorzenie nazywane bruksizmem. Co to takiego?
Co to jest bruksizm?
Bruksizm w stomatologii , określono jako parafunkcję. Jest to schorzenie polegające na powtarzalnej niekontrolowanej czynności mięśniowo-szczękowej, przejawiające się zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębów.
W naszej podświadomości tłumione są stany napięć emocjonalnych oraz nerwowych, które bez rozładowania mają ujście w czasie snu, pracy oraz w sytuacjach w których nasza świadomość kontroli znika. Dochodzi wtedy do wyzwolenie czynności zastępczych, zwanych parafunkcjami. Przyczyny powstawania są złożone i nie do końca jasne.
Do głównych przyczyn powstawania bruksizmu należą:
– stres, zaburzenia psychiczne oraz emocjonalne
– zaburzenia zgryzowo-zwarciowe m.ni. wady zgryzu
– nieuzupełnione braki zębowe
– źle dopasowane korony i protezy
– zaburzenia hormonalne
– niedobory witamin i magnezu
– przerost migdałków
– czynniki genetyczne
Przyczynami bruksizmu sennego u dzieci mogą być zaburzenia oddychania w trakcie snu, zaburzenia snu oraz sytuacje stresowe.
Jakie są objawy bruksizmu?
Bruksizm może wystąpić podczas codziennych aktywności lub w czasie snu – w medycynie snu to zjawisko określane jest jako zaburzenie snu , czyli parasomnia. Występuje u około 1/10 populacji osób dorosłych. U dzieci w wieku 3-6 lat zaburzenie to jest stwierdzane u około 47%.
Konsekwencjami bruksizmu są między innymi:
– Objawy ogólne takie jak ból głowy, karku, szumy uszne, bóle ucha, zaburzenia słuchu i równowagi, bóle pleców i obręczy barkowej
– objawy mięśniowe: przerost i bolesność mięśni żwaczowych i skroniowych
– zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (ból, trzaski, przeskakiwanie żuchwy),
– bóle bądź uszkodzenia zębów (starte powierzchnie żujące zębów, ubytki klinowe, złamania i pęknięcia szkliwa),
– zmiany na śluzówce policzków oraz języka
Jakie są metody leczenia bruksizmu?
W HappyDent na warszawskim Śródmieściu wykonujemy rekomendowane formy leczenia:
Jedną z nich jest szynoterapia. Polega ona na wykonaniu indywidualnej nakładki na dolny bądź górny łuk zębowy. Aby to wykonać niezbędne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki, pobranie wycisków od Pacjenta w celu odlania modeli gipsowych oraz użycie łuku twarzowego. Dzięki takiej terapii okluzyjnej usuwamy dolegliwości bólowe, przywracamy prawidłową pracę mięśni oraz eliminujemy niekorzystny wpływ nieprawidłowego zgryzu i ustawienia zębów na funkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Stosowanie szyny chroni zęby przed ich dalszym ścieraniem. Aby móc uzyskać satysfakcjonujące wyniki potrzebna jest idealna współpraca z pacjentem – wizyty kontrolne w gabinecie oraz regularne noszenie szyny. W następnej kolejności można przejść do odbudowy uszkodzonych powierzchni zębów oraz ich korekty, dzięki leczeniu zachowawczemu oraz protetycznemu.
Istotnym etapem jest również regeneracja włókien mięśniowych, uszkodzonych w trakcie nadmiernego ich napinania. Uzyskujemy taki efekt dzięki podaniu autologicznego preparatu osocza bogatopłytkowego PRP i fibryny strukturalnej i-PRF, które uzyskuje się po odwirowaniu krwi Pacjenta. Metoda ta zwana jest proloterapią, ze względu na „proliferyczne” działanie. Zabieg jest szybki i bardzo skuteczny. Podawany preparat to skoncentrowana objętość płytek krwi, wydzielające czynniki wzrostu, które w specjalny sposób odpowiadają za stymulację procesów regeneracji, gojenia i odbudowy uszkodzonych tkanek. Zalecana jest seria zabiegów. O doborze metody i preparatu decyduje lekarz po ocenie stanu pacjenta.
Do pozostałych form leczenia należą: farmakoterapia m.in. podanie toksyny botulinowej typu A, edukacja pacjenta, kierowanie do innych specjalistów zajmujących się fizykoterapią, fizjoterapią, terapią manualną, oraz do psychologów i psychiatrów.