fbpx

Rodzaje aparatów ortodontycznych

estetyczny aparat na zęby

Współcześnie do terapii zaburzeń narządu żucia wykorzystuje się różne rozwiązania, dzięki czemu pacjent, w trakcie konsultacji z lekarzem, może poznać propozycje dopasowane do konkretnych potrzeb i oczekiwań. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych oraz znać najważniejsze informacje na temat takiego leczenia stosowanego zarówno w przypadku dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych – zapraszamy do lektury artykułu na ten temat.

Podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych

Rozwiązania stosowane w celu korekcji wad zgryzu różnią się rozmaitymi parametrami, takimi jak wygląd, komfort użytkowania i cena. W pierwszej kolejności warto wskazać rodzaje aparatów ortodontycznych. Główny podział obejmuje warianty:

  • stałe — wśród których dodatkowo można wyróżnić metalowe i estetyczne,
  • ruchome – w tym Invisalign.

Dobór odpowiedniego wariantu uzależniony jest od typu i stopnia wady zgryzu oraz preferencji związanych z wyglądem aparatu ortodontycznego i kosztem leczenia. Niezbędna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą, który pomoże w wyborze właściwego rodzaju.

Stałe aparaty ortodontyczne – co trzeba o nich wiedzieć?

W przypadku leczenia znacznych wad zgryzu zazwyczaj wybiera się wariant stały. Jest on przytwierdzany do powierzchni zębów z użyciem specjalnego kleju stomatologicznego, a czas stosowania zwykle wynosi około 2-3 lat. Najbardziej klasycznym rodzajem są aparaty ortodontyczne metalowe, w których łuk łączy ze sobą tradycyjne zamki gumowymi opaskami, czyli ligaturami. Podlegają one wymianie co kilka tygodni, a wizyty odbywają się zwykle raz w miesiącu.

Zaletą tego rozwiązania jest niższa cena niż w przypadku innych wariantów i możliwość wyboru koloru ligatur. Jest on jednak wyraźnie widoczny na zębach i może wiązać się z dyskomfortem podczas noszenia ze względu na otarcia policzków.

Estetyczny aparat stały — zalety i wady

aparat ortodontyczny zbliżenie

Jak wskazuje nazwa, ten rodzaj aparatu jest polecany osobom, którym zależy na tym, by leczenie wady zgryzu nie wpłynęło negatywnie na wygląd. Można zdecydować się na wariant:

  • przezroczysty — kryształowy lub szafirowy,
  • mleczno-biały — porcelanowy bądź ceramiczny.

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania niewątpliwie jest wygląd. Trzeba jednak mieć na uwadze również wady, takie jak kruchość materiału i skłonność do uszkodzeń, a także ryzyko odbarwień oraz wysoka cena.

Leczenie wad zgryzu ruchomym aparatem

Alternatywą dla stałych wariantów jest aparat ortodontyczny ruchomy, który może być samodzielnie zdejmowany i zakładany przez pacjenta. Stanowi to duże udogodnienie, np. jeśli chodzi o wygodę spożywania posiłków. Ten rodzaj jest przeznaczony do leczenia wad zgryzu, które nie wymagają obrotu lub znacznego przemieszczania zębów. Ruchomy aparat ortodontyczny jest złożony z akrylowej płytki i drucianych pętli.

Pacjenci ceniący sobie estetykę często decydują się na Invisalign, czyli alignery. Są to przezroczyste nakładki, które należy wymieniać co 1-2 tygodnie. Można je zdejmować do jedzenia lub mycia zębów, co ułatwia dbanie o higienę.

Dobór właściwego rodzaju aparatu i odpowiednie zaplanowanie leczenia ortodontycznego mogą być pomocne nawet przy korekcie znacznych wad zgryzu. Kwestia ta uzależniona jest od indywidualnej sytuacji pacjenta, jego wymagań oraz zaleceń ze strony lekarza.

telefon