fbpx

Nowe wyposażenie gabinetu: Skaner wewnątrzustny – co to jest?

Stomatologia jest jedną z prężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Szczególnie wyraźnie widać to w obszarze zaawansowanych technologii obrazowania. Jednym z urządzeń, które znacząco zmienia proces diagnostyki i leczenia, jest skaner wewnątrzustny. Pozwala on na dokładne odwzorowanie jamy ustnej i tworzenie wycisków cyfrowych, które stają się bardzo ważnym elementem podczas analizy i planowania zabiegów. Stomatolodzy coraz częściej wykorzystują tego typu sprzęt do diagnozowania problemów z uzębieniem i zgryzem, jak również do precyzyjnego projektowania implantów, koron czy aparatów ortodontycznych.

Zasada działania skanera wewnątrzustnego

Funkcjonowanie tego urządzenia opiera się na technologii optycznej i zestawie czujników. Skaner wewnątrzustny rejestruje powierzchnię zębów i strukturę jamy ustnej w formie trójwymiarowego obrazu. Metoda ta pozwala na tworzenie dokładnych wycisków cyfrowych, eliminując tradycyjne masy wyciskowe. Technologia zapewnia precyzyjny obraz i przyspiesza diagnostykę, umożliwiając dentyście analizę szczegółów anatomicznych pacjenta tuż po badaniu. Istotną zmianą jest też brak konieczności tworzenia fizycznych form. Wyniki są przekazywane do komputera, gdzie można je obejrzeć i wykorzystać do planowania zabiegów.

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego w diagnostyce i planowaniu leczenia

Dzięki dokładnemu odwzorowaniu struktur uzębienia wyciski cyfrowe ułatwiają oceną częstych problemów m.in. próchnicy i wad zgryzu czy ogólnego stanu jamy ustnej. Skaner wewnątrzustny umożliwia tworzenie trójwymiarowych modeli, które można wykorzystać do planowania leczenia ortodontycznego i protetycznego. Przy projektowaniu koron, mostów lub implantów badanie zapewnia lepsze dopasowanie.

Korzyści dla pacjentów

Z perspektywy osób badanych skaner wewnątrzustny oznacza przede wszystkim komfort i wygodę podczas procedury. Proces skanowania jest szybki, nieinwazyjny i eliminuje konieczność korzystania z tradycyjnych mas wyciskowych, które często powodowały dyskomfort. Dzięki wyciskom cyfrowym pacjenci mogą też dokładniej zrozumieć swoje problemy i plan leczenia, co poprawia komunikację z lekarzem.

Korzyści dla lekarzy

Stomatolodzy doceniają skanery wewnątrzustne za zdolność do zwiększenia efektywności pracy. Archiwizowanie danych pacjentów na komputerze pozwala na szybkie porównywanie i analizowanie poprzednich skanów, co ułatwia monitorowanie postępów leczenia. Dzięki temu, że wyciski cyfrowe są precyzyjne, zmniejsza się też ryzyko błędów.

Skaner wewnątrzustny a inne techniki diagnostyczne

W porównaniu z tradycyjnymi metodami wyciski cyfrowe oferują wyższy poziom precyzji i komfortu dla pacjenta. Formy, wykonywane za pomocą mas wyciskowych, bywają niedokładne i czasem wymagają wielokrotnego powtarzania, co wydłuża czas leczenia. Skanery wewnątrzustne eliminują te ograniczenia, dostarczając dentyście szczegółowych informacji, dzięki czemu można lepiej planować i realizować zabiegi.

Skaner wewnątrzustny to przykład wykorzystania innowacji w gabinetach dentystycznych. Wyciski cyfrowe pozwalają na precyzyjną diagnostykę i efektywne planowanie leczenia, czyniąc proces szybszym, wygodniejszym i bardziej dokładnym.

telefon