fbpx

Bonding zębów

bonding zębów warszawa

Bonding zębów to nic innego, jak zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który niweluje drobne pęknięcia, ukruszenia i przebarwienia. Pozwala na natychmiastową metamorfozę uśmiechu. Odbywa się za pomocą specjalnych materiałów kompozytowych. Stanowi nieinwazyjną odbudowę tkanek zęba, bez konieczności szlifowania, czyli preparacji. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują jedynie niewielkich, kosmetycznych zmian długości i kształtu zębów, odprysku w szkliwie itp. Zabieg ten wykonywany jest również u pacjentów po leczeniu ortodontycznym w celu odtworzenia startych tkanek w wyniku wady zgryzu.

Bonding zębów wykorzystuje wysokiej jakości, łatwe do modelowania materiały kompozytowe, które znajdują zastosowanie także przy klasycznym leczeniu zachowawczym np. wypełnianiu ubytków próchnicowych. Zabieg pozwala szybko i bezpiecznie pozbyć się takich defektów estetycznych, jak: ukruszenia i wyszczerbienia, drobne złamania korony zęba, pęknięcia czy przebarwienia. Bonding umożliwia także wyrównanie kolorytu szkliwa przy mniejszych lub pojedynczych uszkodzeniach.

Jak przebiega bonding zębów?

Pierwszym etapem jest konsultacja ze stomatologiem. Pacjent przedstawia swoje oczekiwania oraz zapoznaje się z całą procedurą bondingu i przeciwwskazaniami do zabiegu. Niezbędne jest również wykonanie higienizacji jamy ustnej oraz pobranie wycisku lub skanu zębów w celu określenia ich ostatecznego kształtu. Jest to tzw. wax-up, za pomocą którego dentysta może zaprezentować ogólny wygląd przyszłego uśmiechu.

Jeżeli bonding dotyczy wyłącznie niektórych zębów i wiąże się z niewielką korektą, etap pobierania wycisku można pominąć. Zdarza się jednak, że zabieg obejmuje uzębienie zarówno na łuku dolnym, jak i górnym. Wówczas wykonanie wax-upu jest niezbędne. Po zaakceptowaniu przez pacjenta propozycji, stomatolog przystępuje do pracy. Przygotowuje powierzchnię szkliwa, a następnie rozpoczyna modelowanie zębów za pomocą materiału kompozytowego. Każdą warstwę naświetla lampą polimeryzacyjną, a na końcu dokonuje dokładnego polerowania.

Czy warto zdecydować się na bonding zębów?

Tak! Zabieg pozwala osiągnąć zadowalające rezultaty estetyczne, a co ważne, nie wiąże się z dużą ingerencją w ząb. Wykorzystuje łatwo naprawialne materiały kompozytowe, które stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych licówek pełnoceramicznych. Efekty bondingu utrzymują się około 5 lat. Po tym czasie na powierzchni szkliwa znów mogą pojawiać się przebarwienia, a całą procedurę należy wykonać od nowa.

Efekt końcowy bondingu może osłabiać spożywanie silnie barwiących produktów, takich jak: kawa, czerwone wino, zielona herbata czy gazowane napoje słodzone. Powstawaniu nieestetycznych plam na powierzchni szkliwa sprzyja także palenie papierosów. Wśród przeciwwskazać do zabiegu znajdują się rozległe wypełnienia, zbyt duże ubytki próchnicowe, nadmierne ścieranie zębów oraz stany zapalne przyzębia brzeżnego. Tutaj znacznie lepszym rozwiązaniem będzie klasyczna protetyka poprzedzona staranną diagnostyką.

telefon