fbpx

Leczenie bruksizmu Warszawa

Zgrzytasz lub zaciskasz zęby?

Czy Twoje zęby uległy nadmiernemu starciu? Czy dokucza Ci ból głowy, pleców i karku? Być może cierpiesz na schorzenie nazywane bruksizmem. Co to takiego?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm w stomatologii , określono jako parafunkcję. Jest to schorzenie polegające na powtarzalnej niekontrolowanej czynności mięśniowo-szczękowej, przejawiające się zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębów.

W naszej podświadomości tłumione są stany napięć emocjonalnych oraz nerwowych, które bez rozładowania mają ujście w czasie snu, pracy oraz w sytuacjach w których nasza świadomość kontroli znika. Dochodzi wtedy do wyzwolenie czynności zastępczych, zwanych parafunkcjami. Przyczyny powstawania są złożone i nie do końca jasne.

Do głównych przyczyn powstawania bruksizmu należą:

– stres, zaburzenia psychiczne oraz emocjonalne

– zaburzenia zgryzowo-zwarciowe m.ni. wady zgryzu

– nieuzupełnione braki zębowe

– źle dopasowane korony i protezy

– zaburzenia hormonalne

– niedobory witamin i magnezu

– przerost migdałków

– czynniki genetyczne

Przyczynami bruksizmu sennego u dzieci mogą być zaburzenia oddychania w trakcie snu, zaburzenia snu oraz sytuacje stresowe.

Jakie są objawy bruksizmu?

Bruksizm może wystąpić podczas codziennych aktywności lub w czasie snu – w medycynie snu to zjawisko określane jest jako zaburzenie snu , czyli parasomnia. Występuje u około 1/10 populacji osób dorosłych. U dzieci w wieku 3-6 lat zaburzenie to jest stwierdzane u około 47%.

Konsekwencjami bruksizmu są między innymi:

 – Objawy ogólne takie jak ból głowy, karku, szumy uszne, bóle ucha, zaburzenia słuchu i równowagi, bóle pleców i obręczy barkowej

– objawy mięśniowe: przerost i bolesność mięśni żwaczowych i skroniowych

– zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (ból, trzaski, przeskakiwanie żuchwy),

– bóle bądź uszkodzenia zębów (starte powierzchnie żujące zębów, ubytki klinowe, złamania i pęknięcia szkliwa),

– zmiany na śluzówce policzków oraz języka

Jakie są metody leczenia bruksizmu?

W HappyDent na warszawskim Śródmieściu wykonujemy rekomendowane formy leczenia:

Jedną z nich jest szynoterapia. Polega ona na wykonaniu indywidualnej nakładki na dolny bądź górny łuk zębowy. Aby to wykonać niezbędne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki, pobranie wycisków od Pacjenta w celu odlania modeli gipsowych oraz użycie łuku twarzowego. Dzięki takiej terapii okluzyjnej usuwamy dolegliwości bólowe, przywracamy prawidłową pracę mięśni oraz eliminujemy niekorzystny wpływ nieprawidłowego zgryzu i ustawienia zębów na funkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Stosowanie szyny chroni zęby przed ich dalszym ścieraniem. Aby móc uzyskać satysfakcjonujące wyniki potrzebna jest idealna współpraca z pacjentem – wizyty kontrolne w gabinecie oraz regularne noszenie szyny. W następnej kolejności można przejść do odbudowy uszkodzonych powierzchni zębów oraz ich korekty, dzięki leczeniu zachowawczemu oraz protetycznemu.

Istotnym etapem jest również regeneracja włókien mięśniowych, uszkodzonych w trakcie nadmiernego ich napinania. Uzyskujemy taki efekt dzięki podaniu autologicznego preparatu osocza bogatopłytkowego PRP i fibryny strukturalnej i-PRF, które uzyskuje się po odwirowaniu krwi Pacjenta. Metoda ta zwana jest proloterapią, ze względu na „proliferyczne” działanie. Zabieg jest szybki i bardzo skuteczny. Podawany preparat to skoncentrowana objętość płytek krwi, wydzielające czynniki wzrostu, które w specjalny sposób odpowiadają za stymulację procesów regeneracji, gojenia i odbudowy uszkodzonych tkanek. Zalecana jest seria zabiegów. O doborze metody i preparatu decyduje lekarz po ocenie stanu pacjenta.

Do pozostałych form leczenia należą: farmakoterapia m.in. podanie toksyny botulinowej typu A, edukacja pacjenta, kierowanie do innych specjalistów zajmujących się fizykoterapią, fizjoterapią, terapią manualną, oraz do psychologów i psychiatrów.

telefon